הזעה מוגברת ✔️ מידע והשוואת מחירים

הזעה מוגברת

הזיעה עוזרת לגוף להישאר במצב קריר וברוב המקרים הזעה היא מצב נורמאלי. אנשים מזיעים בעיקר בטמפרטורות גבוהות כאשר חם או כאשר הם עושים פעילות גופנית ולפעמים הזעה מוגברת נוצרת כתגובה למצבי לחץ, זעם, בושה או פחד. הזעה מוגברת נגרמת גם ללא המצבים שתוארו לעיל. לאנשים הסובלים מהזעה מוגברת יש בלוטות זיעה מאוד פעילות. הזעה מוגברת יכולה לגרום לאי נוחות משמעותית גם ברמה הפיזית כמו ברמה הנפשית. כשזיעת היתר משפיעה על הידיים, כפות הרגליים ובתי השחי היא נקראת הזעת יתר בסיסית או ממוקדת והיא מופיעה אצל 2 עד 3% מהאוכלוסייה וזאת למרות שרק כ- 40% מאותה אוכלוסייה מבקשת עזרה ופתרון רפואי. ברוב המקרים של הזעה מוגברת בסיסית או ראשונית לא ניתן למצוא את הסיבות והגורמים להופעתה.

המלצת המערכת

למרות שתרופות ותכשירים נותנים פתרון מסוים, ההמלצה היא לעבור טיפול במרפאה נגד הזעת יתר או על ידי הזרקת בוטוליניום טוקסין (בוטוקס, דיספורט או קסיאומין), או באמצעות ניתוח או על ידי הריסת הבלוטות בעזרת מכשירים שמבוססים על אור לייזר או על ידי מכשיר בשם מירה דריי. התייעצו עם הרופאים שלנו שמנוסים בכל שיטות הטיפול.

 


סוגי הזעה מוגברת

מבחינה רפואית מחלקים הזעה עודפת לשני סוגים עיקריים שהם:

הזעה מוגברת ראשונית - תופעת הזעת היתר הראשונית באה ממקור שאינו ידוע וללא כל הסבר של מהות התופעה אשר מופיעה אצל אנשים מסוימים, כמו תפקוד לקוי או בעיה אישית. התנאי הזה למרבה המזל מופיע רק בחלק קטן מהאוכלוסייה. הזעה מוגברת ראשונית יכולה להופיע גם אצל מבוגרים וגם אצל צעירים והיא בעיקר פוגעת בנשים.

הזעה מוגברת משנית - אם זיעת היתר נגרמת כתוצאה של השפעה רפואית אחרת היא נקראת הזעה מוגברת משנית. הזיעה יכולה להופיע בכל מקום בגוף או להתמקם במקום ממוקד כלשהו. הגורמים להזעת יתר משנית יכולים להיות: אקרומגליה (גדילת הגפיים), מצב של אי שקט נפשי, סרטן, סינדרום קרסינויד, שימוש בתרופות וחומרים ממכרים, שינויים במבנה הגלוקוזה, קרדיופטיה, היפרטריאדיזם, מחלת ריאות, מנופאוזה (גיל הבלות), מחלת פרקינסון, פגיעה בעצבי חוט השדרה ושבץ מוחי.

 


אבחון וזיהוי הזעה מוגברת

את הסימנים הברורים של הזעת יתר ניתן לזהות כבר במהלך הביקור הראשון אצל הרופא. ניתן גם לבצע מספר בדיקות לאבחון ההזעה המוגברת בהן:

 1. בדיקת יוד ועמילן - מורחים תמיסת יוד במקום בו מופיעה זיעה ולאחר שהתייבש נראה עמילן באותו מקום. השילוב של יוד ועמילן הופך לצבע כחול כהה את הנקודות המזיעות.
 2. בדיקת נייר - מניחים נייר מיוחד במקום שיש בו זיעה. הנייר שקולט את הזיעה נשקל לאחר מכן. ככל שהוא שוקל יותר, מצטברת בו כמות גדולה יותר של זיעה.
 3. ניתן גם לתשאל את האדם כדי לגלות האם סובלים מהזעה מוגברת לדוגמא:
 • עיתוי - האם זה הזיעה מופיעה בלילה? האם היא מופיעה לפתע?
 • גורמים - האם הזיעה נגרמת לאחר זיכרונות מציקים (כמו טראומה)?
 • מיקום – האם ההזעה ניכרת בפנים, בכפות הידיים או בבית השחי? האם היא מופיעה בכל הגוף?
 • סממנים נוספים - איזה סממנים אחרים יש? למשל: הורדה במשקל, דופק לב מואץ, ידיים קרות ודביקות, חום או חוסר תיאבון.

 


סיבוכים אפשריים של הזעה מוגברת ופנייה לייעוץ

כמה מהגורמים של ההזעה המוגברת עשויים להיות חמורים והם אף עלולים להצביע על מחלה סמויה כמו למשל כשל בפעילות בלוטת התריס. מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה מיד כאשר זה קורה! להלן גורמים המחייבים יצירת קשר מיידי עם הרופא:

 • הזעה מוגברת המלווה בגלי חום.
 • הזעה בתדירות גבוהה בזמן השינה.
 • הזעה מלווה בכאבים או בלחץ על החזה.
 • הזעה מתמשכת יתר על המידה שאיננה מוסברת.
 • הורדה במשקל, קשיי נשימה או דפיקות לב מואצות.