×

×

הזעת יתר בבית השחי

התהוות של זיעה במידה גבוהה ובתדירות מתמשכת בבית השחי גורמת לאי נוחות רבה גם מבחינה פיזית וגם מבחינה פסיכולוגית, מטרת הזיעה היא לצנן את הגוף ומסיבה זו הזעה היא תופעה חיובית, טבעית ונורמאלית “המשחררת” את עודף החום שיוצר הגוף. ישנם אנשים אשר מייצרים זיעה בבית השחי ובאזורים אחרים בכמות רבה מידי המפריעה למהלך החיים התקין של המועמד לטיפול. הזעת יתר בבית השחי מוגדרת כ”בעיה” במצב בו בלוטות הזיעה מייצרות זיעה בכמויות מוגזמות. במאמר זה נסקור את השיטות המובילות לטיפול בהזעת יתר בבית השחי בהן ניתוח Ets, גרידה ושאיבת בלוטות הזיעה, הזרקת בוטוקס ® או דיספורט לבית השחי, משחות ועוד.

המלצת המערכת

למרות שתרופות ותכשירים נותנים פתרון מסוים, ההמלצה היא לעבור טיפול במרפאה נגד הזעת יתר או על ידי הזרקת בוטוליניום טוקסין, או באמצעות ניתוח או על ידי הריסת הבלוטות בעזרת מכשירים שמבוססים על אור לייזר. התייעצו עם הרופאים שלנו שמנוסים בכל שיטות הטיפול.

 


הזעת יתר בבית השחי - ניתוח Ets

ETS endoscopic transthoracic sympathectomy - דרך שני חתכים זעירים באזור בית השחי יזרים המנתח אוויר לחלל החזה אשר יגרום ל”דחיפת” הריאה באופן זמני, בהמשך, המנתח ישתמש במכשירים אנדוסקופים בעזרתם הוא יאתר ויסלק את המקשרים הנמצאים בין העצבים לבלוטות הזיעה, כדי למנוע הפרשת זיעה באזור בית השחי. הניתוח מבוצע בהרדמה כללית ובחדר ניתוח. כ 60% ממנותחי ETS ייחוו תופעה המכונה הזעה מפצה - ייצור הזיעה עובר מבית השחי למקום אחר בגוף.

אצל רבים מהחווים הזעה מפצה, הזיעה תהיה נסבלת ולא משמעותית, אולם, חלקם (קטן יחסית) ירגישו כי הבעיה עברה ממקום אחד למקום אחר בגוף וזה נתון שיש לתת עליו את הדעת לפני שתחליטו על ביצוע הניתוח. סיכונים בניתוח הזעת יתר בבית השחי Ets הם סינדרום הורנר (עפעפיים רפויות וחוסר זיעה בפנים) בסבירות נמוכה של כ- 0.3% מסך כל המקרים והוא שכיח יותר כאשר מטרת הניתוח היא מניעת הזעת יתר בפנים. הזעת יתר בפנים. תופעת לוואי נדירה נוספת נקראת “סימטום הטעם” - מזיעים באזור הפנים כאשר מריחים או טועמים מזון.

תופעות לוואי נוספות מניתוח הזעת יתר בבית השחי יכולות להיות כאבים באזור הגב, עור פנים יבש שעלול לגרום להופעת אקנה וירידה של כ- 10% בקצב פעילות הלב. ההחלמה לאחר הניתוח קצרה יחסית, רוב המטופלים יכולים לחזור לעבודה ולחיי יום יום רגילים לאחר מספר ימים אולם בימים הראשונים שלאחר הניתוח תרגישו בכאבים אותם ניתן להפחית ע”י תרופות מרשם לשיכוך כאבים. תוצאות הניתוח הן כמובן לצמיתות כאשר עלות הניתוח היא סביב ה- 10,000 ש”ח. לקריאה בהרחבה על ניתוח הזעת יתר.

 


גרידה ושאיבת בלוטות זיעה בבית השחי - ניתוח אנדוסקופי

ניתוח גרידה ושאיבת בלוטות השומן בבית השחי נחשב לשיטה הנפוצה ביותר. בשיטה זו, מגרדים ושואבים את רוב בלוטות הזיעה בבית השחי. הניתוח מתחיל בביצוע שני חתכים באורך של כחמישה מילימטרים באזור בית השחי, לאחר מכן המנתח מסלק כ 90% ויותר מבלוטות הזיעה ע”י קנולות המונעות בתנועות קלות בטכניקה המכונה “זיג זג”. ישנם מכשירי גירוד מיוחדים באמצעותם מגרדים את הבלוטות. ההליך מבוצע בכשעה אחת תחת הרדמה מקומית בחדר ניתוח.

אין תופעות לוואי מיוחדות מעבר לסיבוכי הרדמה הנלווים לכל ניתוח, שטפי דם ותוצאה אסתטית לא יפה הכוללת הצטברות של דם באזור הניתוח עלולים להתרחש אולם אלו נעלמים מספר ימים לאחר ההליך. לשיטה שני יתרונות בולטים, האחד הוא שאין “הזעה מפצה” והשני הוא לחות מסויימת שנשארת באזור בית השחי המונעת התייבשות העור כתוצאה מ 5% עד 10% בלוטות זיעה שנשארו אקטיביים לאחר הניתוח. תוצאות הניתוח מיותר לציין הן לצמיתות כאשר מחירו יהיה סביב ה -10,000 ש”ח.

 


טיפול הזעת יתר בבית השחי באמצעות זריקות בוטוקס ®

אחת השיטות הפופולאריות למניעת הזעת יתר בבית השחי היא באמצעות הזרקת בוטוקס ® או דיספורט. הטיפול באמצעות בוטוליניום טוקסין מתחיל באיתור הנקודות מהן מזיע המטופל ע”י שימוש ביוד ועמילן, המראה שיתקבל יהיה נקודות שחורות מהן המטופל מזיע. הזרקת הבוטוקס ® אורכת מספר דקות והיא נעשית ישירות לאותן נקודות. מספר הזריקות וכמות החומר בה ישתמש הרופא המזריק משתנה בין מטופל למטופל. כארבעים ושמונה שעות עד שלושה ימים תפסיקו להזיע, יש לחזור לטיפול ביקורת כעשרה ימים לאחר ההזרקה. אפקט הטיפול בבוטוקס ® יהיה כארבעה עד שישה חודשים מיום הטיפול. תופעות הלוואי לאחר הזרקת בוטוקס ® הן מינוריות. עלות הזעת יתר בבית השחי באמצעות הזרקות דיספורט או בוטוקס ® תהיה 2,300 ש”ח עד 3,000 ש”ח.

 


טיפול בהזעת יתר בבית השחי ע”י משחות ותמיסות

קיימים בשוק מגוון רחב של מוצרים נגד הזעת יתר בבית השחי בהן תמיסות המכילות אלומיניום כלוריד כמו אנהידרול פורטה, ספיריאל, דריקול ורובינול, שתפקידם הוא לחסום או להפחית הפרשות זיעה של אקרין ואפוקרין (שקשורים לבלוטות הזיעה). בנוסף, ניתן לבלוע כדורים ומוצרים דומים אשר נחשבים כמוצרים שיכולים לעזור בהורדת ייצור הזיעה. כל התכשירים הללו יפחיתו במידת מה את ההזעה באזור בית השחי אולם לפרקי זמן קצרים. יעילות הטיפולים באמצעות תכשירים נמוכה מאוד יחסית לשיטות הטיפול האחרות.