×

×

הזעת יתר בפנים

הזעת היתר בפנים או הזעת יתר בראש היא תוצאה של פעילות יתר של מערכת עצבי הסימפטיה, פעילות יתר אשר אינה יכולה להיות נשלטת בהכרה. הזעת היתר בפנים או בכל הראש עלולה להתחיל כבר בגיל צעיר ואף יכולה להתפתח גם בגיל מבוגר יותר. הזעת היתר בפנים גורמת לאי נוחות ומפריעה במיוחד לפעילות החברתית ולשגרה בעבודה. בדרך כלל, אלו הסובלים מהזעת יתר בפנים הולכים עם מטפחת צמודה כדי להתייבש באופן תדיר. הזיעה מתגברת והולכת ונעשית חזקה הרבה יותר עם עליית הטמפרטורה ובמצבים אחרים בהם אתם נמצאים במקומות סגורים כמו מטבח למשל.

המלצת המערכת

למרות שתרופות ותכשירים נותנים פתרון מסוים, ההמלצה היא לעבור טיפול במרפאה נגד הזעת יתר או על ידי הזרקת בוטוליניום טוקסין, או באמצעות ניתוח או על ידי הריסת הבלוטות בעזרת מכשירים שמבוססים על אור לייזר. התייעצו עם הרופאים שלנו שמנוסים בכל שיטות הטיפול

 


המאפיינים להזעת יתר בפנים ובראש

  • מזיעים יותר בזמן דיכאון או מתח רגשי
  • נוצרות טיפות זיעה שזולגות על כל הפנים
  • אפשר שהזיעה תהיה רק בפנים או בכל הראש
  • צורך להיות במקום מאוורר או עם מיזוג אוויר
  • הזעת יתר בפנים גורמת למוגבלות חברתית או מקצועית

 


טיפול בתופעת הזעת יתר בפנים

  1. ניתוח הזעת יתר - בדיוק כמו במקרים של הזעת יתר בכפות הידיים, פתרון של ניתוח הזעת יתר סיפטיקוטומיה בחלל החזה נחשב כיעיל באותה מידה לטיפול בהזעת היתר בפנים ובראש. לטכניקה זו יש חסרונות בהם הזעה מפצה. לכניסה למאמר המקיף על ניתוח הזעת יתר למניעת הזעה בפנים.
  2. תרופות אנטי קולינריות להפחתת זיעה בפנים – גם תרופות אנטי קולינריות יכולות להפחית הזעה בפנים. תרופות אלו מבוססות על שורה של טיפולים אולם אין לצפות להפחתה מוחלטת של ההזעה, התרופה יכולה להפחית ולשפר את הזעת היתר עד למכסימום של 50% מהנפח הקודם. ירידה בכמות ההזעה לאחר שימוש בתרופות משפרת את המצב ומטופלים רבים חשים שביעות רצון גדולה ולכן יש להתייעץ עם רופא בטרם תשקלו פתרון אחר. יש לציין מצד שני כי התרופות אינן משפיעות על כולם באותה צורה ולכן רוב רובם של המטופלים מחפשים פתרונות נוספים בהם הזרקת בוטוקס ® וניתוחים.
  3. טיפול בהזעה בפנים באמצעות פסיכותרפיה – שיפור במצב נפשי והפחתת לחצים תורם להפחתת הזעת היתר באזור הפנים ובראש, יש להתייעץ עם גורם מתאים שיכול לעזור במניעת ההזעה בפנים.
  4. הזעת יתר בפנים ע”י הזרקת בוטוקס ® – במקרים מאוד ממוקדים כמו בהזעת יתר במצח למשל, אפשר לטפל בהזעת יתר בפנים באמצעות זריקות בוטוקס ®. הזרקת הרעלן אל מקום מסוים גורמת לכך, ש- 1 או 2 ס”מ מסביב לאותה נקודה לא יזיע, לכן נדרשות מספר הזרקות. האפקט של הזריקה נמשך בממוצע ארבעה חודשים ומחירו נמוך יחסית ועומד סביב ה - 1,500 ש”ח לכל אזור המצח.