×

×

הזעת יתר ברגליים

אחת התופעות המעיקות ביותר היא הזעה מוגברת בכפות הרגליים. קיימים מספר פתרונות לטיפול בתופעה בהן הזרקת בוטוקס ®, שימוש במכשירים המבוססים על זרמים חשמליים שמשבשים את פעולת בלוטות הזיעה וגורמים לייבוש הרגליים, משחות המכילות אלומיניום כלוריד ועוד. במאמר זה נסקור בהרחבה את הטכניקה היעילה ביותר לריפוי הזעת יתר המכונה ניתוח סימפטוקוטומיה לומבר (LUMBAR) אנדוסקופיה המבוצע תחת הנחיית וידאו.

בניתוח לומבר מפרידים או שמים מעצור (קליפס) בהסתעפויות מוגדרות של עצבי הסימפטיה. טכניקת לומבר הומצאה עוד בשנת 1924 על ידי מנתח ארגנטינאי בשם ד”ר חוליו דיאז, אשר זכה להכרה בין לאומית בשל פיתוח השיטה. חשוב להדגיש כי בטרם תשקלו לעבור ניתוח הזעת יתר ברגליים יש לבחון את כל הדרכים האפשריות האחרות.

המלצת המערכת

למרות שתרופות ותכשירים נותנים פתרון מסוים, ההמלצה היא לעבור טיפול במרפאה נגד הזעת יתר או על ידי הזרקת בוטוליניום טוקסין, או באמצעות ניתוח או על ידי הריסת הבלוטות בעזרת מכשירים שמבוססים על אור לייזר. התייעצו עם הרופאים שלנו שמנוסים בכל שיטות הטיפול.

 


ניתוח הזעת יתר ברגליים אנדוסקופיה לומבר משולב וידאו

ניתוח הזעת יתר ברגליים מבוצע תחת הרדמה כללית. במהלך הניתוח מפרידים או קושרים קליפסים בהסתעפויות של מערכת הסימפטיה אשר נמצאת בשני צידי עמוד השדרה, מאחורי עורק האורטה (אבי העורקים) והוריד הראשי (hollow vain ) התחתון באזור של עמוד השדרה. בכדי להגיע אל העצב, מבוצע חתך של 2 ס”מ בצד ועוד שני חתכים של 0.5 ס”מ אשר דרכם מחדירים את האנדוסקופ (מכשיר בקוטר של עפרון) המחובר למוניטור טלביזיוני. כדי לקבל מראה ברור של עצבי הסימפטיה, משחררים גז (CO2) אל תוך חלל הרטרו-פריטונלי (צפקת).

נפח ההפרדה של מערכת הסימפטיה או מספר מדויק של הסתעפויות עצבים והטכניקה בה ישתמש המנתח (הפרדה או חסימה בקליפסים) תידון ותתבצע לפני הניתוח באופן ספציפי פרטני מול כל מטופל בהתאם למאפייניו האישיים. ניתוח הזעת יתר ברגליים מצריך אשפוז של יום אחד. לאחר הניתוח תורגש עייפות או כאבים באזור הבטן, על הכאב מתגברים עם analgesic, חומר הגורם לקיהיון ולחוסר רגישות לכאבים. הכאבים יכולים להמשך 5 ימים. רוב המנותחים חוזרים לשגרת חיים כבר לאחר 72 שעות. בשביל לחזור לשגרה יותר מאומצת כמו פעילות ספורטיבית יש להמתין כ- 3 שבועות. את העור תופרים עם חוטים נספגים כך שאין צורך בהסרתם לאחר הניתוח. לאחר שלושה ימים, החתך יכול להיחשף ואפשר גם שיירטב, הצלקות שנשארות לאחר הניתוח הן מינימאליות.

 


תוצאות הניתוח, תופעות לוואי וכאבים לאחר ניתוח להזעת יתר ברגליים

תוצאות - תוצאות הניתוח ניכרות מיד, המנותחים מתעוררים מהניתוח עם רגליים יבשות ופושרות. היות וברמת הלומבר (עמוד שדרה) העצב אינו יחיד אלא מסועף מאוד, וכמות זיעה מסויימת יכולה לשוב ולהופיע אולם אין היא מגיעה כלל לעוצמת ההזעה שלפני ניתוח הזעה ברגליים, בכל אופן, הופעת זיעה ברגליים בכמויות מינוריות עלולה לתרחש חודשים ואף שנים מתום הניתוח ולא מיד.

תופעות לוואי - אחת מתופעות הלוואי היא אפשרות של זיעה מפצה. הסיכוי לכך גבוה יחסית ועומד על כ - 90%!

סיבוכים וסיכונים - לא קיים תהליך כירורגי שאינו חסין מסיכונים, הסימפטוקומיה הרטרו פריטונלית אנדוסקופיה אינה יוצאת מהכלל ובין הסיכונים ניתן למנות: כאבים, שטפי דם, שפיכה ירודה – אצל הגברים השפיכה הירודה היא סיכון בניתוחים קונבנציונאליים, בניתוח משולב וידאו הסיכון קטן הרבה יותר ומדובר במצב הפיך לחלוטין. קיימים גם סיכונים תורשתיים של הרדמה כללית.

מתי לא מומלץ לבצע ניתוח הזעת יתר ברגליים - כאשר אין אפשרות לטפל בעצב עקב תנאים מקומיים כמו פיברוסזיס (ליפת) דלקות או ניתוחים קודמים. בתנאים אלו כדאי לוותר על הניתוח להזעת יתר ולהשתמש בניתוח מסורתי.

 


הזעה ברגליים שאלות ותשובות

ש. כמה פגישות ייעוץ דרושות לפני הניתוח ?

ת. בדרך כלל שתי פגישות, הראשונה כדי לבדוק את כל הפרטים והשנייה היא לאחר תוצאות הבדיקות הקדם ניתוח שנעשו לאחר הפגישה הראשונה ואז קובעים את מועד הניתוח.

ש. היכן מתבצע ניתוח הזעת יתר ?

ת. בדרך כלל במרכז רפואי או במרפאה שבה יש חדרי ניתוח מאושרים ע”י משרד הבריאות.

ש. מי מבצע ניתוח הזעת יתר ברגליים ?

ת. בדרך כלל מנתח פלסטי או רופא מנוסה בסוג ניתוחים מסוג זה, נעזרים גם ברופא מרדים וגם עם מומחה למכשור בנוסף לאחיות חדר ניתוח.

ש. האם צריך להישאר מאושפזים לאחר הניתוח ?

ת. סימפטוקומיה בחלל החזה יכולה להתבצע בצורה אמבולטורית (שש שעות החלמה בקליניקה ולאחר מכן משתחררים) בניתוח לומבר להזעת יתר ברגליים בכל מקרה נשארים לאשפוז של לפחות יום אחד.

ש. מתי חוזרים לשגרה ?

ת. אפשר לחזור לשגרה כבר לאחר 3 ימים, אך בכדי לשוב לפעילות ספורטיבית יש להמתין כ- 3 שבועות.

ש. האם הקליפסים שנשארים בגוף המנותח יכולים להפעיל את גלאי המתכת בשדה התעופה ?

ת. הקליפסים עשויים מטיטניום, חומר מתכתי שיש בו שימוש רב הרפואה. חומר זה אינו גורם להפעלת חיישנים או להפרעות מגנטיות.

ש. האם אפשרי לצפות מראש את הזעת הפיצוי ?

ת. לא בדיוק. אצל אנשים שהזיעו בגוף בצורה נורמאלית לפני הניתוח ישנה סבירות גבוהה יותר להזעה מפצה.

 


טיפולים אחרים להזעת יתר ברגליים

הזרקת בוטוקס ® - בוטוקס ® יעיל גם לטיפול בהזעת יתר ברגליים, את ההזרקות מבצעים במספר נקודות בכפות הרגליים. יעילות הטיפול גבוה יחסית לשאר שיטות הטיפול המפורטות כאן למטה אולם חסרונו הגדול של טיפול בוטוקס ® הוא אפקט זמני של כשישה חודשים לאחריו תשובו להזיע ברגליים. חסרון נוסף של זריקות בוטוקס ® ברגליים הוא מחירו הגבוה שנע סביב ה - 5,000 ש”ח בהתאם לרמת הרופא המטפל ולכמות הבוטוקס ® שמזריקים.

מוצרים להשמה מקומית למניעת הזעת יתר ברגליים – תכשירים המבוססים על תמיסות אלומיניום, פורמלין, וכד’. המטופל עצמו יכול לשים את מוצרים על המשטחים המזיעים. כאשר זיעת היתר היא מתונה או גבוהה ספק אם המוצרים האלו יכולים להיות לעזר רב. יוניפורזיס – מבוסס על זרימה של מים בתוך מיכל שאליו שמים את היד או את כף הרגל למשך 30 דקות מספר פעמים בשבוע, המכניזם של פעולה זו אינה ברורה עד תום. דרוש לשם כך ציוד מיוחד. התוצאות של המכשיר הם מוגבלות והזמן הרב שנידרש לטיפול גורם לו להיות פחות שימושי.

פסיכותרפיה לטיפול בהזעת יתר ברגליים – טיפול פסיכוטרפי יכול לעזור במניעת חרדות שהם חלק מהסיבות להזעת יתר.

תרופות ומשככי כאבים - ניתן להשתמש בהם במקרים של הזעת יתר קלה ברגליים, השימוש בתרופות מוגבל, בגלל המינון הדרוש להורדת הזעת היתר אשר מלווה בנזק בריאותי בלתי רצוי.