×

×

הזעת יתר - רקע

ידוע כי 1% מכלל האוכלוסייה העולמית סובלת מבעיה הנקראת הזעת יתר ויש אומרים אפילו 2% שמרגישים היטב את בעיית ההזעה המוגזמת (הזעת יתר). כאן באתר תוכלו לקבל מידע עדכני ומקיף בנוגע ל- הזעת יתר, מהם הגורמים? איזה טיפולים אפקטיביים לטיפול בהופעת הזעת יתר? שאלות נפוצות ועוד.

הזעה מוגזמת, או כפי הידוע על פי הספרות הרפואית נקראת הזעת יתר, המתארת מצב קליני שבו חלקי הגוף מזיעים מעבר למה שהגוף זקוק. הסיבות להופעת הזעת יתר הן בדרך כלל תולדה של גנטיקה ותורשה. הזעת יתר יכולה להשפיע על הלוקים בה, ברמה חברתית, תפקודית, ונפשית. החדשות הטובות הן, שיש דרכים שונות כדי להילחם בהזעה מוגזמת עם רמות שונות של אפקטיביות ובהתאם לחומרת הבעיה.

ההסבר הבסיסי ביותר להזעה הוא קטע במערכת העצבים הסימפתטית האחראית על הופעת הזעת יתר כאשר בחלק האוטונומי של מערכת העצבים אין לנו שליטה. מערכת העצבים האוטונומית משפיעה על לחץ הדם, קצב הלב, רמת החרדה ופונקציות רבות אחרות.

הזעת יתר נפוצה באזורים המושפעים של הגוף בהם כפות הידיים וכפות הרגליים. בקבוצות קטנות יותר של חולים מופיעה הזעת יתר בשטחי הפנים. הזעת יתר בבית השחי היא אחת התופעות היותר שכיחות אצל מטופלים, אולם, אין זה אומר שהסובלים מתופעת הזעת יתר בבית השחי אכן סובלים ממחלה כלשהי, רוב המטופלים מרגישים חוסר נוחות והופעת כתמים של זיעה באזור בית השחי, הטיפול בהזעת יתר המומלץ לאותם מטופלים הוא הזרקת בוטוקס ®, אין צורך לבצע הליך דרסטי כאשר אין מדובר במחלה אלא רק בבעיה אסתטית. בעבר טיפלו בשיטות שונות לטיפול הזעת יתר כגון תרופות צמחיות, תרופות שונות דרך הפה, משחות, אולם ההצלחה הייתה מאוד מוגבלת, ואם הצליחה היה זה רק למשך תקופות זמן מוגבלות.

המלצת המערכת

למרות שתרופות ותכשירים נותנים פתרון מסוים, ההמלצה היא לעבור טיפול במרפאה נגד הזעת יתר או על ידי הזרקת בוטוליניום טוקסין, או באמצעות ניתוח או על ידי הריסת הבלוטות בעזרת מכשירים שמבוססים על אור לייזר. התייעצו עם הרופאים שלנו שמנוסים בכל שיטות הטיפול.

 


באיזה אזורים ההזעה פוגעת?

הזיעה פוגעת באזורים הבאים: בית השחי, כפות הידיים, כפות הרגליים, אזור הפנים והראש ובאזור המפשעה. בישראל בדרך כלל קיימים שני סוגי טיפול המומלצים לתופעת הזעת יתר. טיפול בהזעת יתר ע”י זריקות בוטוקס או ביצוע ניתוח הזעת יתר. תרופות מרשם, משחות, חומרים צמחיים יכולים לעזור ולהקל על ההזעה אולם לרוב, הם אינם פותרים את הבעיה. ניתן לקרוא כאן באתר בהרחבה על סוגי הטיפולים המוצעים לטיפול בבעיית הזעת יתר וכמו כן על יעילותם, חסרונותיהם ויתרונותיהם.