כתמים בעור ✔️ מידע ושיטות טיפול

כתמים בעור | כתמי עור

כתם (מאקולה) מוגדר כנקודה שטוחה, בכל צורה שהיא, אשר איבדה את צבעה וקוטרה קטן מסנטימטר אחד. נמשים, שומות שטוחות, כתמי יין פורט ופריחות רבות הן כתמים בעור. רופאי עור מבדילים בין כתמים קטנים בעור (Macules) לבין כתמי עור גדולים (Patches). אבחון כתמים בעור (Skin spots) מתבצע לעיתים רק ע”י מבט ותו לא. רשימת האפיונים שרופאי עור עומדים עליהם אגב כך כוללת גודל הכתם בעור, צורה, צבע ומקום האנומליה, וכן הימצאות או אי הימצאות של תסמינים נוספים. במקרים מסויימים יש להוריד פיסה קטנה מהעור ולבחון אותה מבעד למיקרוסקופ, הליך זה מכונה ביופסיה. כאשר עולה החשד לזיהום בעור, יש לגרד חומר מהעור ולשלוח אותו לאבחון במעבדה לצורך גידול בתרבית. ישנן בדיקות נוספות כמו בדיקת אור ווד המבוססת על שימוש באור על סגול. האור המיוחד גורם לזהירה ומבליט כמה אנומליות של פיגמנטציה למשל.

המלצת המערכת

קיימות מספר שיטות יעילות להעלמת כתמים בעור. לכל רופא יש את השיטה בה הוא מאמין. למרות זאת, חשוב שתדעו שהשיטות הבולטות הן לייזר ופילינג כימי לסוגיו ומכאן שאת האבחון חשוב לבצע רק אצל רופאים שיכולים להציע לכם לפחות שני פתרונות שונים. התייעצו עם הרופאים שלנו שידעו להציע לכם מספר אפשרויות טיפול. עשו זאת עכשיו.

 


סוגי כתמים נפוצים בעור

 • כתמי עור מסוג אנגיומות - כלי דם מתחת לעור הנראים כמו כתמים בעור בצבעים אדום או סגול. כתמי עור מסוג אנגיומות מופיעים לרוב כבר בלידה ולכן יש כאלו שמכנים אותם בשם “כתמי לידה”. קרוב לשליש מהרכים הנולדים מגיעים לאוויר העולם עם אנגיומות, שצורתם משתנה מאד בין אדם לאדם. כתמים בעור מסוג אנגיומות גורמות בדרך כלל רק לבעיות קוסמטיות. רוב הכתמים בעור חולפים מעצמם במהלך השנים. ניתן לציין דוגמאות לאנגיומות כמו כתמי יין פורט, סימני תות שדה ועוד.
 • כתמי עור יין פורט - שינויי צבע שטוחים, בגוון ורוד, אדום או סגול הנמצאים כבר בלידה. כתמים בעור מסוג כתמי יין פורט אינם נעלמים, אבל הקטנים שבהם, על הפנים, עשויים להיעלם תוך מספר חודשים. רוב הכתמים אינם מזיקים מבחינה רפאוית אולם יכולות להיות להם השפעות הרסניות מהבחינה הנפשית בעיקר כאלו הממוקמים באזור הפנים. הטיפול בכתמים בעור מסוג יין פורט מתבצע לרוב ע”י הסרתם באמצעות ניתוח.
 • כתמי עור בשם קפה בחלב - כתמים בעור בצבע חום, בינוניים בגודלם, לרוב מופיעים על החזה, על הגב, על הישבן המרפקים או על הברכיים. כתמי קפה בחלב יכולים להעלות חשד לנוירופיברמטוזיס שהיא מחלה המועברת בדרך גנטית ועיקרה הופעה של גידולים רכים ובשרניים של רקמת עצבים בעור.
 • כתמי שמש ונמשים - כתמים בעור הנגרמים כתוצאה מחשיפה לקרני השמש, הן בשכבות העור העליונות והן בשכבות התחתונות יותר של העור כתוצאה מפגיעה קשה יותר ומתמשכת של אור השמש - ראה גם כתמי פיגמנטציה ומאמר מפורט נוסף - כתמים בפנים.
 • כתמי כבד - כתמים בעור המכונים בשם לנטיגוס, כתמים עגולים בצבעים שחור שנראים כמו נמשים גדולים, קרא עוד על כתמי כבד.

 


הסרת כתמים בעור

הסרת כתמים בעור מתבצעת בהתאם לסוג וגודל הכתם המאובחן. ישנן מספר טכניקות להסרת כתמים מהעור בהן:

 • משחות ותרופות על בסיס רטינול - תרופות ומשחות מרשם על בסיס רטינול הנמרחות פיזית על הכתמים בעור, פרק הזמן בו משתמשים בטיפול זה ארוך יחסית ועלול להיערך יותר משנה.
 • העלמת כתמי עור ע”י חומצה גליקולית - חומצה גליקולית בתכשירים ומשחות גטרת להבהרת כתמים מסוגים שונים בעור, יעילות הטיפול נמוכה והיא יכולה להשלים טיפולים אגרסיביים אחרים לכתמי עור.
 • שימוש בחנקן נוזלי - הקפאת הרקמה באמצעות חנקן נוזלי הגורמת “למחיקת” הכתמים בעור.
 • העלמת כתמי עור בפילינג - ביצוע פילינג כימי ע”י חומצות אלפא הידרוקסיות או מעבר של פילינג לייזר להעלמת כתמים בעור.
 • שפשוף העור בשיטת דרמבריישן - ליטוש העור באמצעות מכשיר מיוחד המסיר כתמים מהעור בשיטה המכונה דרמבריישן
 • העלמת כתמי עור בלייזר / ipl - שימוש במכשירי לייזר או ipl עוצמתיים בסדרת טיפולים להסרת הכתמים, קרני המכשירים חודרות אל השכבות העמוקות של העור ומשמידות את המלנין.
 • ניתוח פלסטי קוסמטי - ניתוח פלסטי באמצעותו מסירים את הכתם בסכין מנתחים בחדר ניתוח תחת הרדמה.