כתמים בפנים ✔️ מניעה ושיטות טיפול

כתמים בפנים

כתמים בפנים הם אחת מהתופעות הנפוצות בישראל בעיקר בגלל השמש החזקה השוררת באזורנו. כתמים בפנים יכולים להיות מטרד של ממש - גורמים לנו להיראות עייפים ומבוגרים הרבה יותר מגילנו ופוגעים במראה האסתטי הכללי שלנו. עיקר הסובלים מכתמים באזור הפנים הם אנשים החשופים לקרני השמש אולם לא רק, כתמים בפנים עלולים להיגרם גם כתוצאה ממפגעים סביבתיים כמו זיהום אוויר, עשן סיגריות ועוד וגם למשל מחשיפה לחומרי ניקוי המכילים כימיקלים העלולים לגרום לכתמים בפנים ובאזורים אחרים בגוף. הקטנת החשיפה לכימיקלים המצויים בסביבה הקרובה אלינו תפחית את ייצור המלנין שאחראי על הופעת הכתמים בפנים.

המלצת המערכת

קיימות מספר שיטות יעילות להעלמת כתמים בפנים. לכל רופא יש את השיטה בה הוא מאמין. למרות זאת, חשוב שתדעו שהשיטות הבולטות הן לייזר ופילינג כימי לסוגיו ומכאן שאת האבחון חשוב לבצע רק אצל רופאים שיכולים להציע לכם לפחות שני פתרונות שונים. התייעצו עם הרופאים שלנו שידעו להציע לכם מספר אפשרויות טיפול. עשו זאת עכשיו.

 


כתמים בפנים ואור השמש

העור מגן כל כל חלקי הגוף מפני קרני השמש - המקור לקרינה על סגולית (uv), אשר יכולה להזיק לתאים. חשיפת יתר קצרה גורמת לכווית שמש. בחשיפה ממושכת יותר לקרינה, השכבה החיצונית של העור (אפידרמיס) מתעבה, והמלונציטים, התאים מייצרי הצבען או הפיגמנט, מגבירים את ייצור הצבען (מלנין) ש”צובע” או אחראי על צביעת העור. מלנין, חומר הגנה טבעי, בולע את האנרגיה של קרני ה - uv ומונע מהן לחדור אל תוך הרקמות. הופעת כתמים בפנים ורגישות לעור משתנים בהתאם לגזע, לחשיפה קודמת ולסוג העור, אולם כל אדם רגיש לשמש ויכול לפתח כתמים בפנים ברמות שונות. לכהי עור למשל יש כמות גדולה של צבען ולכן הם עמידים יותר מפני הופעה של כתמים בפנים, כוויות, סרטן עור ועוד.

 


כתמים בפנים והשפעות ארוכות טווח

שנים של חשיפה לאור השמש מזקינה את העור, אולם חשיפה לשמש לפני גיל 18 היא המזיקה ביותר. בהירי עור הם הרגישים ביותר אולם חשיפת יתר של כל אחד גורמת נזקים לכל עור שהוא. נזק לשכבות העמוקות של העור גורם להיווצרות של כתמים בפנים ובגוף בצבע צהוב ולהופעת קמטים. אור השמש הופך את העור לדק יותר ומעודד צמיחת גידולים טרום סרטניים. גידולים אלה נראים ככתמים מחוספסים - קשקשיים אשר אינם נרפאים. כתמים בפנים מסוג זה עלולים להיות כהים או אפורים וקשים במישוש.

 


מניעת כתמים בפנים

  • לא להיחשף - הדרך הטובה ביותר והברורה מאליה להימנע מכתמים בפנים היא לא להיחשף לאור שמש ישיר וחזק.
  • הסוואה - ביגוד מתאים ומשקפיים סטנדרטיים מסננים למעשה את כל הקרניים המזיקות. מים אינם מיטיבים לבלום קרניים על סגולות: קרני uva וקרני uvb יכולות לחדור דרך שכבת מים בעומק של כ - 30 סנטימטרים. גם אור שמש בלתי נראה מזיק לעור, עננים וערפל למשל, אינם מסננים יעילים של קרניים על סגולות.
  • מריחת קרם הגנה - יש למרוח את הפנים או הגוף במשחה או בקרם בעלי מקדם הגנה גבוה המסננים קרני uva וקרני uvb. רוב המסננים הקיימים היום בשוק עמידים למים, מסננים הנחשבים לאיכותיים מכילים פארמא - אמינו חומצה בנזואית (PABA). מאחר וחומר זה מתמזג היטב עם העור רק לאחר חצי שעה יש להימנע מכניסה למים כחצי שעה ממועד המריחה.
  • שימוש בתכשיר הגנה המכיל בנזופנון - סוג נוסף של תכשירי הגנה מונע כתמים בעור ובגוף וכוויות שמש הוא תכשיר המכיל כימיקל בשם בנזופנון לעיתים המשולב עם כימיקלים אחרים המקנים הגנה מפני מגוון רחב של קרניים על סגולות.
  • תכשירי הגנה חזקים נוספים - תכשירים נוספים מכילים מחסומים פיזיים כגון אבץ חמצני או טיטניום חמצני, משחות לבנות וסמיכות אלה, חוסמות את קרני השמש ומונעות את הגעתן לעור ואפשר להשתמש בהן באזורים קטנים ורגישים בפנים כמו האף והשפתיים.
  • אנטי אוקסידנטים - צריכת אנטי אוקסידנטים במינונים גבוהים המנטרלים רעלים ומזיקים סביבתיים שונים בגוף מגינה מפני הופעת כתמים בפנים.
  • פעילות הורמונלית תקינה - שמירה על איזון הורמונלי באמצעות תרופות הניתנות לבליעה ימנע כתמים בפנים בעיקר אצל בני הנוער.

 


טיפול בכתמים בפנים

המפתח לטיפול הוא בראש ובראשונה, הימנעות מחשיפה נוספת לשמש. אולם חשוב להבהיר כי נזק שכבר נגרם איננו הפיך. קרם לחות לסוגיו, מילוי קמטים ואיפור מסייעים להסתיר את הקמטים שנוצרו, במצבים בהם מופיעים כתמים בפנים כן ניתן לטפל ובאופן טוב למדי. ישנן מספר שיטות להעלמת כתמים בפנים בהן קילוף עור כימי - באמצעות חומצות אלפא הידרוקסיות וטרטינואין. לפניכם טכניקות טיפול נוספות להעלמת כתמים בפנים:

  • טיפול במכשירים המבוססים על טכנולוגיית IPL הגורמים להכחדת המלנין באזור בו הופיעו הכתמים בפנים. קרן אור אינפרא אדום הנפלטת ממכשירי ה - ipl חודרת אל תוך השכבות היותר עמוקות בעור והורסת את המלנין, העלמת כתמים בפנים באמצעות IPL מבוצעת בסדרה של כחמישה טיפולים במרווחי זמן של מספר שבועות עד חודש בין מפגש למפגש וזאת בהתאם לכתם בפנים, מדובר בטיפול קצר יחסית המבוצע תחת אלחוש קל (משחת אמלה) וללא כאבים. בתוצאות ניתן להבחין מספר שבועות מתחילת הטיפול בכתמים, עלות הטיפול תלויה בכמות “הפולסים” שיש להבזיק בכל טיפול.
  • כתמים בפנים ניתן גם להעלים ע”י מכשירי לייזר או באמצעות פילינג לייזר. שימוש בלייזר דומה לעקרון של פילינג - גורם לכוויה מבוקרת שלאחריה העור מחלים ללא הכתם שהופיע בפנים. ישנם מספר מכשירי לייזר בהם מטפלים בישראל בהופעת כתמים בפנים על אחד מהם תוכלו לקרוא בהרחבה במאמר מכשירי לייזר מתקדמים להצערת עור הפנים ולהעלמת כתמים בפנים