×

×

צמחים נגד הזעת יתר

חומרים טבעיים וצמחים נגד הזעת יתר אף הם יכולים לטפל בתופעה, לפני שתפנו לשיטות הקונבנציונאליות מומלץ לנסות תרופות סבתא. הזיעה מבוססת על תהליך טבעי של הגוף הבא כדי להעלים רעלים של האורגניזם ולהפחית את חום הגוף. בלוטות הזיעה שנמצאות בעיקר בבית השחי, במפשעה, כפות הרגליים והידיים ובאזור המצח הן אלו המגיבות לתהליך זה. זיעה מופיעה ביתר שאת בתקופות שונות בחיים של האדם החל מגיל ההתבגרות ועד לגיל 30. גורמות לכך בלוטות הזיעה (האפוקרינים) המפרישות פרומונים (חומר המשפיע על ההתנהגות המינית) גם כדי להגביר את המשיכה המינית. בחברה של היום ריח גוף נחשב כריח רע ומכאן החל הייצור של חומרים ותכשירים נגד זיעה והזעת יתר, הבאים להפחית ולהעלים את התופעה. סממנים של זיעה מוגברת הם ריח רע בבית השחי, באזור המפשעה וכו’.

המלצת המערכת

למרות שתרופות, צמחים ותכשירים נותנים פתרון מסוים, ההמלצה היא לעבור טיפול במרפאה נגד הזעת יתר או על ידי הזרקת בוטוליניום טוקסין, או באמצעות ניתוח או על ידי הריסת הבלוטות בעזרת מכשירים שמבוססים על אור לייזר. התייעצו עם הרופאים שלנו שמנוסים בכל שיטות הטיפול.

 


גורמים להופעת זיעה

  • חום רב - הזיעה היא מכניזם טבעי, כדי לשחרר חום כאשר הטמפרטורה הסביבתית עולה, הגוף מייצר יותר זיעה המורכבת בעיקר ממים ומלח. אידוי המים האלו, אוגר איתו את החום ומוריד את הטמפרטורה של הגוף ובאותו זמן, הגוף נפטר מרעלים דרך בלוטות הזיעה מהעור, כך שהזיעה היא תהליך חשוב ומבורך לתפקוד טוב של האורגניזם.
  • לחץ - במצב שהגוף נחרד לפני סכנה מוחשית או דמיונית, או במצב של חוסר רוגע רגשי, נוצרת פריקה של אדרנלין ונוראדרנלין שגורם בין השאר להגדלה משמעותית של הזיעה.
  • חום - החום הוא סממן של הרבה מחלות, התגברות החום מפעילה את המערכת החיסונית כדי לעצור את התפשטות המיקרואורגניזם הפתוגנים כדי להשמידם או לעשותם פחות וירליים.

 


שימוש במנטרל זיעה

שימוש במנטרל זיעה ללא אלכוהול הוא הטוב ביותר, כאשר התכשירים מכילים אלכוהול צריך לקחת בחשבון שיכולות להתעורר אלרגיות ולכן חשוב להתחיל לנסות ולטפל בזיעה עם כמות קטנה של חומר. תכשירים היפו אלרגיים (ללא אלרגיה) שאינם מכילים אלכוהול וארומת ניחוחות הם התכשירים המומלצים ביותר. אין צורך להשתמש בכמות גדולה ומוגזמת של תכשירים תעשייתיים ולכל היותר מומלץ להשתמש בהם פעמיים ביום. התכשירים נגד זיעה מתאימים ביותר לאנשים הסובלים מהזעת יתר. בתכשירים נגד הזעה יש להשתמש רק לאחר ניקיון יסודי של הגוף לאחר מקלחת או אמבטיה או ניקיון יסודי של האזור. אחד התכשירים התעשייתיים היעיים הוא אנהידרול פורטה.

 


פיטותראפיה – צמחים נגד הזעת יתר

התפקיד העיקרי של הפיטותראפיה כמרכיב בתכשירים נגד הזעת יתר הם צמחים מסוג מיוחד עם התכונות הבאות: הצמחים מכילים כמויות גדולות של חומר להשמדת פטריות (fungicides) ובקטריות המשמידות מיקרואורגניזם. להלן צמחים אשר מפחיתים זיעה:

  1. עץ אלון (quercus ilex) – יש לייצר חליטה של 20 גרם עלי עץ אלון ו- 20 גרם של עץ הלבנה בתוך ליטר אחד של מים למשך שמונה דקות ולשתות 2 כוסות ביום - שימוש פנימי
  2. סלוויה / מרווה (slavia officinalis) - צמח זה הוא בעל תכונות אנידיורטיות (סם המסדיר את האורגניזם ועוזר לשמירה על הנוזלים בגוף) ומוריד את הזעת היתר כולל הזעת יתר בלילה. ערבוב של כפית אחת מהצמח היבש לתוך כוס מים ושתיית שתי כוסות ביום עוזרת להפחתת ההזעה - שימוש פנימי.
  3. תימין (thymus vukgaris) - אפשר להשתמש בתימין כדי להילחם בתופעה של זיעת יתר במיוחד באזור הרגליים. יש לחלוט 100 גרם מהצמח היבש למשך רבע שעה בתוך ליטר אחד של מים, לרחוץ את הידיים והרגליים, לייבש ולפורר לאבקה את הצמח ולאבק את הידיים והרגליים עם החומר למשך שלוש שעות - שימוש חיצוני.
  4. עץ ברוש (cupressus sempervirens) – טבילת כפות הרגליים או כפות הידיים המזיעות בנוזלים (מים) שבושלו עם שלושה ענפים יבשים מרוסקים של עץ הברוש במשך עשר דקות פעם אחת ביום עושה את העבודה - שימוש חיצוני.

הערה חשובה: הזעת יתר לאחר פעילות גופנית נמרצת גורמת לאיבוד רב של נוזלים, מלחים ומינראליים כמו פוטסיום וסודיום,יש להשלים את החוסר כדי לא לגרום לתופעות פיזיות לא רצויות כמו התכווצויות שרירים, וירידה של לחץ הדם. בזמן זה חוץ מלשתות מים רצוי מאוד לשתות מיצים או מחית שהוכנה מירקות.