רטינול לפתרון בעיות בעור

רטינול לבעיות בעור

בשנים האחרונות פותח חומר סינטטי המיוצר מוויטמין A (רטינול A) לטיפול במספר בעיות עור כמו אקנה מתקדם, סימני שמש, קמטים וספחת (פסוריאזיס). ישנו גם סוג של רטינול העוזר למניעת סוגים של סרטן העור. בגלל יעילותו המבטיחה של הרטינול הוא מבוקש ע”י הציבור, רטינול (רטין A) נבדק ונמצא בטוח ויעיל להרבה תופעות בעור, אך יחד עם זאת הוא מכיל סמים בכמות גדולה ומחייב שהשימוש בו יעשה בזהירות מרבית אחרת יכולות להיווצר תופעות לוואי קשות. מתן רטינול חייב להיות אך ורק תחת פיקוח קפדני של רופא, והאנשים המטופלים בו צריכים להיות מודעים לציפיות של מה הרטינול יכול או לא יכול לרפא.

המלצת המערכת

סובלים מסימני מתיחה או פיגמנטציה ומעוניינים לשפר את קונטורת העור כך שעורכם יהיה בגוון אחיד? שימוש ברטינול אמור לתת תוצאה מסוימת אולם על מנת שתקבלו תוצאה טובה ההמלצה היא לעבור טיפולים בלייזר. חשוב רק שאת הטיפול תעברו במרפאה המצויידת במכשור מתאים. התייעצו עם המומחים שלנו, שמחזיקים מכשירי לייזר איכותיים.

 


אקנה ושימוש ברטינול

Tretonoin - (טרטינואין, טרטינואין – שזה למעשה המרכיב הפעיל ברטין A) הוא תרופה תיקנית עבור טיפול במקרים שונים של אקנה שימוש בתכשיר על העור יעיל אך יש לצפות לתופעות לוואי. התופעה הנפוצה ביותר היא גירוי יום יומי של העור, ורגישות יתר של העור כלפי קרניים אולטרא סגוליות של השמש. כל מי שעושה שימוש ברטינול חייב להתמגן מהשמש (קרם הגנה) לפחות למשך 15 ימים לאחר הטיפול ואף רצוי להימנע מחשיפה מיותרת לשמש.

Isotretinoin - היא תרופה המיועדת לבליעה כנגד גושי עור, דלקות או אקנה נושאת צלקות. הוא גם יעיל למצבים פיזיים ופסיכולוגים הקשורים לתופעה. יש להשתמש בתרופה בזהירות בייחוד נשים מאחר והתרופה יכולה לגרום לבעיות בלידה וכן לתופעות לוואי אחרות. ישנם גם דרכים אחרות לטיפול בצורות קלות של אקנה. אין ליטול את התרופה מבלי להתייעץ עם רופא עור, בהנחה ומתחילים טיפול מוקדם בתרופה אפשר למנוע היווצרות של צלקות אקנה.  


רטינול A, כתמי גיל וכוויות שמש

רופאי עור ביצעו מחקר מקיף כדי לבסס את יעילות הטרטינואין (רטינול) לטיפול בכתמי גיל ונזקי עור כתוצאה משמש. במחקר קליני של נוסחאות טרטינוין נמצא שהם יעילים להעלמת קמטים. כל סוגי הטרטינוין גורמים לגירוי העור וגם לתגובה (ריאקציה) מתונה כלפי החומר. רטין A מגביר גם את רגישות העור לקרני שמש אולטרא סגוליות. הקמטים יכולים לחזור אם השימוש בתרופה לא יהיה מתמשך, יהיו גם מקרים של בעיות עור קשות במיוחד שיחייבו שילוב של שיטות תרפיה נוספות כמו בטיפולים חלופיים שכוללים פילינג כימי או פילינג לייזר ועוד. נמצא גם שלשימוש בטרטינוין יש ערך חשוב במניעה והורדת הצורך במספר טיפולים גדול או בהרחבת הטווח בין טיפול לטיפול כאשר השימוש ברטינול משולב יחד עם הליך אחר.

 


רטינול לטיפול בסרטן העור

קיימת אפשרות כי שימוש בטרטינוין יהיה באחד מן הימים הנשק נגד גידולי עור ממאירים! מספר מחקרים הראו שהתרופה מפסיקה ואף מחזירה לקדמותו את התפתחותם של כתמי שמש אשר יכולים להתהוות לסרטן עור בעתיד הנראה לעין. אך הצעד הטוב יותר למניעת סרטן העור הוא פשוט לא להיחשף לקרני השמש ולהשתמש במגני שמש.

 


פסוריאזיס (ספחת) או מחלות עור אחרות

אטריטינט (etretinate) - רטינול הנלקח בצורה של בליעה דרך הפה, תרופה תיקנית עם תוצאות טובות במקרים רבים של ספחת אולם היא ניתנת רק כאשר המחלה אינה מגיבה לשיטות טיפול אחרות, אטריטינט אינו מתאים לכל אחד היות והוא סם חזק בצורה קיצונית ויתכנו תוצאות לוואי חמורות במיוחד אצל נשים בהריון. ניתן גם לשלבו עם משחות אחרות.

 


פיגמנטציה, סימני מתיחה ושימוש ברטינול

שימוש במשחות המכילות רטינול עלולות לשפר כתמי פיגמנטציה וכתמים בעור – יש לציין כי השימוש במשחת רטינול לאורך זמן איננה יעילה במיוחד (למרות שהיא נותנת תוצאה מסוימת), ישנם פתרונות טובים משימוש במשחת רטינול לטיפול בבעיות פיגמנטציה ועל כך תוכלו לקרוא בהרחבה באתר. גם טיפול בסימני מתיחה יכול להתבצע ע”י שימוש במשחת רטין A אולם אל לכם לפתח ציפיות מרחיקות לכת שכן העלמת סימני מתיחה היא תופעה שקשה מאוד להיפטר ממנה. לכניסה למאמר שיטות הטיפול בפיגמנטציה