×

×

תרופות להזעת יתר

ישנו מבחר גדול של תרופות לבליעה במרשם, אשר משמשות כדי לרסן את הזעת היתר והן מיועדות לאנשים עם סוגים מסוימים של הזעת יתר שכל אחד עובד באופן מערכתי (במערכות הגוף) אך על ידי מכאניזם שונה, ובסופו של דבר כל אחד פועל למניעת הגירוי של בלוטות הזיעה ולהגבלה כללית של היווצרות הזיעה. לכאורה הדבר נשמע פשוט: קח גלולה - הפסק להזיע. כמובן שהדבר הרבה יותר מורכב… תחילה, תרופות לבליעה אינן מתאימות לכל סוג של הזעת יתר, הן מותאמות לחולים עם סוג מסוים של הזעת יתר כמו הזעת יתר בפנים או הזעת יתר כללית וגם לכאלו אשר לא הייתה להם הצלחה עם תכשירים כנגד הזעה, יונטופורוזיס או בוטוקס ®או שילוב של הטיפולים הללו. אנשים הסובלים מ”הזעה מפצה” יחוו לרוב הצלחה עם התרופות לבליעה.

המלצת המערכת

למרות שתרופות ותכשירים נותנים פתרון מסוים, ההמלצה היא לעבור טיפול במרפאה נגד הזעת יתר או על ידי הזרקת בוטוליניום טוקסין, או באמצעות ניתוח או על ידי הריסת הבלוטות בעזרת מכשירים שמבוססים על אור לייזר. התייעצו עם הרופאים שלנו שמנוסים בכל שיטות הטיפול.

 


מהן התרופות להזעת יתר?

התרופות הנפוצות ביותר לריסון הזעת היתר הן האנטי - כולינרגיות (משחרר אצטילכולין כמעביר עצבי) הכוללות תרופות בשמן הלטיני כמו: propantheline ,glycopyrrolate ,oxybutynin benztropine ואחרות. בגלל שהתרופות לריסון הזיעה לא נלמדו עד תום במבחני בקרה, השימוש בהן מתבסס בעיקר על ראיות שנצברו במשך שנים. מכיוון שתרופות לבליעה לא קיבלו את אישור ה- FDA האמריקאי, הן בעלי עבר משמעותי של שימוש התוויתי ובטוחות לשימוש רק לפי הוראה או מרשם, חולים רבים חוו הצלחה לא מבוטלת בשימוש בתרופות.

 


כיצד פועלות התרופות?

האנטי- כולינרגיים אינם משפיעים על מערכת העצבים המרכזית, והם פועלים לחסימה של שידור האותות והמסרים הכימיים שאחראיים להזעת היתר (אצטילכולין). עלולה להיות קשת רחבה של תופעות לוואי כאשר מטפלים באנטי כולינגרי כמו: פה יבש, עצירות, החלשות הטעם, ראייה מטושטשת, אצירת שתן ודפיקות לב. בתופעות הלוואי ניתן לטפל על ידי וויסות של מינון התרופה בהתאמה אישית. תופעות הלוואי הללו מוגדרות על ידי הרופאים כ- “צפויות, בשליטה, ומתונות בדרך כלל”. חולים עם גלוקומה (במיוחד גלוקומה בזוית חדה) וכאלו עם פגמים בשחרור קיבה או עם עבר של אצירת שתן אינם יכולים להשתמש בריפוי האנטי- כולינרגי.

 


תרופות נוספות להזעת יתר

ישנן תרופות אחרות שמטפלות בהצלחה בחולים עם הזעת יתר חסמי ביתא (propranolol) שעובדים על “חסימה” פיזית של הפגנת לחץ. תרופות אלו פועלות על מערכת העצבים והן יעילות במיוחד עבור אנשים שחוו מקרים או אירועים כתוצאה של הזעת יתר (כמו כאלו שמזיעים בזמן ראיונות עבודה או כאשר מציגים אותם לפני אנשים), אך תופעות הלוואי של התרופות אינן מאפשרות שימוש ממושך בהן (אי יכולת הסתגלות לאפקט שקשור בסמי ההרדמה של התרופה). ישנם גם דוגמאות אחרות של מטופלים עם סוגים ייחודיים של הזעת יתר אשר מגיבים היטב למגוון אחר של תרופות כמו Clonidine ,Indomethacin ,Gabapentin אשר הראו יעילות רבה בהרבה מקרים ספציפיים של הזעת יתר.