ארטיקול Artecoll - חומר מילוי קמטים קבוע

ארטיקול | ארטפיל

ארטיקול (Artecoll) נוסה בהצלחה ומשווק במדינות רבות ברחבי העולם וגם בישראל ע”י רופיל מדיקל מאז שנת 1994 בעלי הפטנט וסימן הרישום של טכנולוגיית הזרקה מיקרו-ספרה (Microsphere). ארטיקול זכה לאישור ה- FDA האמריקאי וידוע גם בשם ארטפיל. ניסיונות רבים בוצעו במהלך השנים האחרונות למילוי קמטים או צלקות עם שתלים ביולוגיים ומלאכותיים. רוב השתלים הביולוגים נספגו במשך שנה (הכוונה לחומרי מילוי קמטים המבוססים על חומצה היאלורונית) והחומרים הסינתטיים עד לאחרונה הראו תופעות לוואי כמו מיגרנה ומערך גרנולומה, תופעות אלרגיה מאוחרות ועוד תגובות לא רצויות של החומר.

השימוש ב-PMMA בתחום הרפואה החל כבר בשנת 1945. ב-PMMM השתמשו בפרוטזות דנטליות, שתלים במותניים, דבק צמנט לעצמות, עדשות בין עיניות וכחומר לתיקון בניתוחים בגולגולת הפנים כמו כל חומר רפואי אחר. ניסויים בבעלי חיים עם מיקרו-ספרה PMMA נעשו באוניברסיטת פרנקפורט כדי להוכיח את התאימות הביולוגית של החומר. משנת 1994 ארטיקול המכיל PMMA הוזרק בהצלחה ביותר מ- 250,000 מטופלים ברחבי העולם. ארטיקול אינו חומר נפוץ היות ורוב הרופאים העוסקים בטיפולים אסתטיים מעדיפים חומרי מילוי שאינם קבועים ואשר נספגים בגוף.

המלצת המערכת

צריכים למלא קמט? זקוקים לעיבוי שפתיים או עיצוב לחיים? למרות שהנטייה הטבעית היא לחפש חומר מילוי קבוע הרי שהמלצתנו במקרים הללו היא להתרחק מחומרים קבועים כמו מאש ו״ללכת״ על חומרי מילוי בטוחים וטבעיים המבוססים על חומצה היאלורונית (רסטילן, ג׳ובידרם, סטילאג׳, לומינרה, טאוסיאל ועוד). התייעצו עם המומחים שלנו, שידעו להתאים לכם חומר מילוי מושלם.

 


הרכב הארטיקול ובדיקות מקדימות לפני ההזרקה

ארטיקול או ארטפיל עשוי מעור פרה וחרוזים פולי מטל ומטקרילייט. אם החלטתם בייחד עם הרופא לבצע מילוי קמטים באמצעות הזרקת ארטיקול, כשלושה שבועות לפני התהליך שתלי בדיקה של קולגן יוזרקו אל השכבה הביו עורית בזרוע הקדמית כדי לבחון האם אתם סובלים מרגישות לחומר המילוי. כתשעים ושבע אחוז (97%) מהמועמדים לטיפול יכולים לעבור הזרקות קולגן (bovine) ממשפחת השור (ארטיקול / ארטפיל).

 


ארטיקול שאלות ותשובות

ש. היכן מזריקים את הארטיקול?

ת. לרוב השימוש נעשה בקמטים שממוקמים באזור מצח, קמטי אף, קמטים שנמצאים מעל השפה העליונה, קווים מעל הפה, פינות שקועות באזור הפה, עיבוי שפתיים ולטיפול בצלקות אקנה.

ש. מי אינו מתאים להליך?

ת. מטופלים עם תגובות לבדיקת עור שנדרשת טרום הטיפול, מטופלים בעלי תגובות אלרגיות קודמות להזרקות קולגן, מטופלים הידועים כבעלי רגישות יתר ללידוקאין, נשים מיניקות או נשים בהריון, אנשים עם עבר של בעיות במערכת החיסון ומטופלים בעלי נטייה לפתח היפרטרופיה (גדילת יתר של רקמות)

ש. כמה זמן ״מחזיקה״ ההשפעה של הזרקת ארטיקול?

ת. ארטיקול מוזרק מתחת העור, הכמות של החומר המושתל תלויה בעומק ובגודל של הפגם בעור או הקמט. כחודש עד לשלושה חודשים לאחר התהליך הקולגן יתפרק בגוף, כל החומר יבלע לגמרי על ידי קפסולות עם סיבים דקים ועם מינימום תגובות דלקתיות. רקמות החיבור הללו יאחזו בכדורים האקריליים במקום המוגדר והשלמת התהליך תהיה בין חודשיים לשלושה לאחר ההזרקה. היות והארטיקול הינו חומר שאינו ניתן לפירוק ביולוגי וגדול במיוחד בכדי לעבור ממקום למקום תוצאת הגדלת הרקמות תהיה לצמיתות.

ש. עד כמה נפוצה הזרקת ארטיקול בישראל?

ת. ישנם מספר מועט של רופאים המבצעים הזרקה של חומרי מילוי קבועים כגון ארטיקול וסיליקון בגלל תופעות לוואי שעלולות להשיג תוצאה הפוכה. ההמלצה שלנו היא ״ללכת״ על חומרי מילוי זמניים וזאת מבלי לקחת כל סיכון.

ש. מהן תופעות לוואי לאחר הזרקת ארטיקול

ת. אדמומיות, נפיחות, כאבים, גירודים, דהיית הצבע או רכות במקום ההשתלה. מספר קטן של מטופלים, עד שני אחוז יכולים לפתח אלרגיה לאחר הזרקה אחת או מספר הזרקות אשר גורמת לאדמומיות ממושכת, נפיחות, גירודים או קושיות בכמה או בכל מקומות הטיפול. במקרים נדירים תגובות אלו יכולות ליצור דמויי ציסטות מקיזות נוזלים ואף ליצור צלקות. הסיבוכים עלולים להימשך לפרקי זמן ארוכים יחסית - בין חודש לתשעה חודשים ובמקרים חריגים להתפתח עד 24 חודשים. חשוב לציין, הרבה אנשים שסבלו מאלרגיה לאחר הטיפול לא עברו בדיקה מקדימה לגילוי האלרגיה שהייתה מונעת את תופעות הלוואי. סיבוכים קשים (נדיר יחסית 0.01%) נוצרים כאשר הארטיקול מתקשר עם חומרים סינתטיים אחרים וגורם לגרנולומות בעור (שנראות כמנורות אדומות מתחת לעור ושנשארות לאורך שנים ואין כמעט כיצד לטפל בהן בדומה להזרקת סיליקון).