×

×

טיפול בהזעת יתר

ההזעה היא תופעה פיזיולוגית נורמאלית של האורגניזם המיועדת לשמור על טמפרטורת גוף יציבה ב- 37 מעלות צלסיוס, כאשר על ידי הזיעה מסיר הגוף עודף של חום. כאשר ישנו שיבוש במכניזם הזה נוצר עודף של אגלי זיעה בחלקים מסוימים בגוף, ליקוי זה מוכר כהזעת יתר או היפר-הידרוזיס. מעריכים כי הבעיה הזאת נמצאת אצל כ- 3 אחוז מכלל האוכלוסייה בעולם, אמנם אין זה ליקוי אשר נושא עימו סיכון כלשהו לבריאות, אך הוא מייצג מצבים מאוד לא נעימים, אי נוחות ועוגמת נפש אשר פוגעים באיכות החיים של כל מי שסובל מזה. ככלל, אין אפשרויות רבות לטיפול בהזעת יתר אולם, המדע מתפתח בקצב מהיר ומעבר לים ישנם פתרונות לבעיית הזעת יתר, שמתחילים להוכיח יעילות רבה, לפניכם מאמר המפרט על כל השיטות הנהוגות לטיפול בהזעת יתר בישראל.

המלצת המערכת

למרות שתרופות ותכשירים נותנים פתרון מסוים, ההמלצה היא לעבור טיפול במרפאה נגד הזעת יתר או על ידי הזרקת בוטוליניום טוקסין, או באמצעות ניתוח או על ידי הריסת הבלוטות בעזרת מכשירים שמבוססים על אור לייזר. התייעצו עם הרופאים שלנו שמנוסים בכל שיטות הטיפול.

 


כל שיטות הטיפול

  1. טיפול בהזעת יתר באמצעות משחות, תרופות צמחיות, תרופת מרשם בשם אנהידרול פורטה – יעילות הטיפול נמוכה, משך ההצלחה (אם מצליח) היא לאורך זמן קצוב אולם מומלץ לנסות שיטות אלו בטרם נבחר לעבור ניתוח, בנוסף קיימות מספר שיטות להפחתת הזיעה באמצעות צמחים ועצים.
  2. טיפול בהזעת יתר ע”י דריוניק (שיטת יונטופורוזיס) - הוא שם מסחרי שניתן למכונה המשתמשת בזרמים חשמליים דרך העור וזאת על מנת לשבש את התפקוד של בלוטות הזיעה. במקרה זה האדם מכניס את הידיים או הרגליים שלו למכשיר דריוניק במשך זמן מסוים. השימוש בדריוניק מבוצע לעתים די קרובות על מנת להשיג את התוצאות הרצויות – יעילות הטיפול נמוכה, משך ההצלחה מוגבל, היד או הרגל מתייבשת לחלוטין, יש צורך להחליף סוללות באופן תדיר והמכשיר יחסית יקר. הניסיון מלמד שאין הרבה מטופלים שמשתמשים במכשיר מהסיבות שפורטו. קרא עוד על יונטופורוזיס.
  3. ניתוח הזעת יתר - ישנם מספר סוגים של ניתוחים לטיפול בתופעת הזעת יתר כמו שאיבת בלוטות זיעה, המסת בלוטות הזיעה ע”י מכשיר בשם סמרטליפו, מכשיר המיוצר באיטליה הממיס את בלוטות הזיעה ומנקה אותן מהגוף ע”י מערכת הלימפה, גירוד, שימוש בקליפסים וכדומה, רוב הניתוחים אינם מצריכים אשפוז מעבר ליום אחד כאשר תופעות הלוואי של ניתוח הזעת יתר הם לרוב צלקות או נוזל המצטבר באזור הניתוח. יעילות הטיפול גבוהה, ניתן לבצע ניתוח הזעת יתר בכפות הידיים (לא באמצעות מכשיר לייזר סמרטליפו) ובאזור בית השחי, בישראל לא מבצעים ניתוח הזעת יתר בכפות הרגליים. אחוזי הצלחת הניתוח יחסית גבוהים (תלוי איזה ניתוח) ועומדים על כ-90% אולם אחת מתופעות הלוואי בניתוחי הזעת יתר היא הזעה מפצה, הווה אומר הניתוח באזור המטופל הצליח אולם הזיעה יוצאת דרך מקום אחר, מומלץ לבצע ניתוח הזעת יתר רק כמפלט אחרון ולאחר שמיצינו את כל האפשרויות האחרות ובכל אופן לאחר ייעוץ עם רופא.
  4. ניתוח סימפטקטומיה אנדוסקופיה (ETS) - ניתוח המיועד למקרים חמורים וכאשר כל השיטות האחרות שצוינו נכשלו. מדובר על הליך כירורגי עם פולשניות מינימאלית. בניתוח סימפטקטומי מנתק המנתח את האות המצווה על הגוף להזיע, והוא מיושם על מטופלים הסובלים בעיקר מהזעת יתר בכפות הידיים אך גם אפשרי לאלו הסובלים מהזעת יתר בצורה קיצונית בפנים, ה- ETS אינו יעיל לאלו הסובלים מהזעת יתר בבית השחי.
  5. טיפול בהזעת יתר באמצעות הזרקות בוטוקס ® – ע”י הזרקת בוטוקס ® לאזור הנגוע בהזעת יתר ניתן לגרום להפסקת ההזעה באופן זמני, הטיפול בבוטוקס ® יעיל לתקופה של עד כחצי שנה וזהו חסרונו הגדול שכן עלות הזעת יתר בוטוקס היא בין 2,500 ₪ ל-5,500 ₪ תלוי באזור המטופל ולכן הוצאה כספית כזו לאורך זמן יכולה למוטט אפילו בנק. אחד מהיתרונות הבולטים של טיפול באמצעות בוטוקס ® היא קלות ביצוע ההזרקות ומהירות הטיפול, כאשר מבצעים הזעת יתר בבית השחי הטיפול אורך כעשר דקות לאחריו ממשיכים בחיים רגילים וניתן לחזור לעבודה מיידית, אין כאב בזמן ההזרקה ואת התוצאות ניתן לראות כשלושה ימים לאחר הטיפול שכן בוטוקס ® משתק שרירם והשפעת החומר מתחילה לאחר שלושה ימים לערך כאשר שיא השפעתו של הבוטוקס ® הוא כשבוע לאחר ההזרקה. כאשר מבצעים טיפול הזעת יתר בכפות הידיים או בכפות הרגלים הרי שההזרקות די כואבות שכן אזורים אלו די רגישים ולכן בדרך כלל מבוצעת הרדמה מקומית ולעיתים הטיפול מבוצע בחדר ניתוח, מה שמייקר את הטיפול, אחוזי הצלחת הטיפול הזעת יתר כאשר מבצעים אותו בבוטוקס ® הם מאוד גבוהים כאשר מדובר באזור בית השחי ואזור הפנים (שואף למאה אחוז) וכאשר מטפלים ב- הזעת יתר באזורים ידיים ורגליים האחוזים של הצלחת הטיפול נעים סביב ה -70%.
  6. הריסת בלוטות הזיעה בלייזר -  מדובר באחת מהטכניקות המתקדמות ביותר לטיפול בהזעת יתר שהגיע לישראל לקראת אמצע שנת 2009. הטיפול בהזעת יתר לייזר מבוצע באמצעות החדרת סיב לייזר לאזור בית השחי והמסת בלוטות הזיעה. ההליך קצר יחסית (עד כשעה), אינו מצריך אישפוז או ביצוע של ההליך בחדר ניתוח (מבוצע בחדר טיפולים אמבולטורי) בסיומו ניתן להמשיך בשגרת החיים היום יומית עם מגבלות קלות ביותר. בדומה לניתוח הזעת יתר, תופעות הלוואי הן הזעת יתר מפצה. הזעת יתר בלייזר ניתן לבצע רק באזור בית השחי. עלות הטיפול היא סביב ה- 6,000 ש”ח.